منوی اصلی

تبلیغات

ورود به سایت

 
 
مرا به خاطر بسپار
کلمه عبورم را فراموش کرده ام!
ثبت نام

عضویت در خبرنامهشنبه 30 آذر 1392 18:33 عصر مشاهده: 14127

آشنائی با شهید ابراهیم روحی

بسم رب الشهدا و الصدیقین

زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهید کمتر از مقام شهادت نیست.

                                                                     امام خامنه ای (مدظله العالی)


شهید ابراهیم روحیمشخصات شهید

نام ونام خانوادگی : ابراهیم روحی گل خطمی      

نام پدر : محمدعلی       

 تاریخ ومحل تولد :  1340- مشهد                  

میزان تحصیلات:  دیپلم                                 

وضعیت تاهل : مجرد                                               

تاریخ و محل شهادت : 1360/9/7- بستان    

مزار شهید: حرم مطهر رضوی ، صحن آزادی ،بهشت ثامن الائمه (علیه السلام)


خلاصه ای از زندگانی شهید

این بار سخن از شهید بخون خفته ایست که زندگانی اش را با مرکب خون بر صفحه کربلا ایران در جبهه جنوب به رشته تحریر در آورده است .

شهید ابراهیم روحی  فردی مقاوم و صبور بود که از اوائل کودکی توجه خاصی به مسائل دینی داشت . وی اهمیت زیادی برای خواندن نماز اول وقت بالاخص نماز جماعت صبح در مساجد محله قائل بود و در مسائل شرعی بسیاردقیق و کوشا بود ، درجلسات قرآن به صورت منظم شرکت می نمود و به تلاوت قرآن علاقه ای بسیارداشت.

شهید ابراهیم روحی حافظ نیمی از قرآن مجید و دارنده آرشیو کامل نوارهای کاست سخنان حضرت امام (ره) از سال 1342بود.

 او از همان شروع انقلاب در صحنه های انقلاب حضور داشت و علاقه زیادی به امام (ره) می ورزید و از گروهکهای ضد انقلاب  و منافق متنفر بود .

ایام سربازی او مصادف بود با شروع جنگ تحمیلی از جانب رژیم بعث عراق که برای بیرون راندن دشمن متجاوز مدتی مستمر را در جبهه های آبادان ، فیاضیه و همچنین در بستان حضور یافت و در مرحله اول در عملیات شکست حصر آبادان که اولین عملیات گسترده نظامی ایران در جنوب بود و سرانجام با عزمی آهنین بسوی جبهه های نبرد رهسپار گشت و درمنطقه عملیاتی بستان و عملیات طریق القدس شرکت نمود. او درحالیکه مشغول به هلاک رساندن مزدوران بعثی بود از ناحیه سر مورد هدف گلوله واقع شد و به درجه عظیم شهادت نائل گشت.

ایام شهادت شهید ابراهیم روحی مصادف با اربعین سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) بود.                           

 (روحش شاد . یادش گرامی باد)


متن مصاحبه بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی با خانواده  شهید روحی


1-     ویژگیهای و خصوصیات اخلاقی ، مذهبی و اجتماعی شهید بطور مختصر توضیح دهید ؟

پدر شهید درمورد خصوصیات اخلاقی شهید می گوید : پسرم درتمامی مراحل زندگانی صبر و استقامت را پیشه خود قرارداده بود و در بین تمام اقوام و آشنایان و دوستان عزیز بود و برای من یک پسرنبود بلکه یک پدر بود.

تمام زندگی او خاطره بود و چگونه می توانم ازکسی که چون ابراهیم بدنیا آمد و چون ابراهیم از دنیا رفت سخن بگویم . او از زمان کودکی علاقه زیادی به مسائل دینی داشت و بسیار مراعات می کرد  و اهمیت زیادی به نماز خواندن اول وقت داشت و در جلسات قرآن و سینه زنی حضور داشت و علاقه زیادی به تلاوت قرآن داشت .


2-     آخرین توصیه  و پیام شهید چه بود ؟ چنانچه ازایشان خاطره ای دارید ، مرقوم بفرمایید ؟

توصیه شهید: پشت جبهه از خط مقدم اولاتر می باشد که شما باید حفظ کنید و در جبهه ها ما با دشمنان رودررو می جنگیم در حالی که در پشت جبهه دشمنان ناشناخته هستند .

 مادر شهید می گوید به نقل از یکی از دوستان شهید: به پدر و مادرم بگوئید در این لحظات آخر عمر اگر شما با من نبودید ، فاطمه زهرا (سلام الله علیها) و امام حسین (علیه السلام) درکنارمن هستند و هیچ ناراحت نباشید.


3-چنانچه پیامی برای امت شهید پرور دارید مرقوم فرمائید؟

پدرشهید : از امت شهید پرورمی خواهم وحدت کلمه که سرلوحه و سرمنشاء حفظ نظام جمهوری اسلامی می باشد حفظ نمائید.


نامه ای از شهید به خانواده

مادر مهربان ودلسوزم سلام عرض می نمایم و امیدوارم که حالتان خوب باشد ، و هیچ گونه نگرانی راجع به من نداشته باشید و زندگی را به شادی بگذرانید. برادر عزیزم اسماعیل آقا را سلام می رسانم  شما می توانید درسنگر مدرسه خدمت کنید ، روز 23/6 که تلفن زدم و از مشکل شما (مشکلات درسی و فعالیت های بسیج و انجمن اسلامی دبیرستان)مطلع گشتم،ناراحت شدم ، هرچند افرادی مثل شما که جان خودشان را  گذاشتند برای انقلاب و فداکاری می نمائید زیاد نیست و می توانند که با این موضوع که به من گفتید به تحصیل ادامه دهید و در ضمن از انقلاب هم پاسداری کنید.


خاطره ای ازخواهر شهید به عنوان آخرین خداحافظی

خداوند انسانها را در جایی به نام زندگی محدود کرده است و سرنوشت را به نام آنها رقم زده است .سرنوشت عده ای مرگ و سرنوشت عده کمی از پرهیزگاران شهادت است .شهیدان همچون شمعی سوختند و آب شدند تا به آرزوی خود رسیدند ، شهید روحی نیز یکی از همین افراد بود.

من فاطمه روحی گل خطمی هستم . من سیزده بهار را در کنار برادرم گذراندم . انسانها شاید روزی مرگ گریبان گیرشان شود ولی خاطراتشان تا ابد باقی خواهد ماند. هرگاه به دفتر خاطرات ابراهیم رجوع می کنم برای من خاطرات خوبیها وگذشتها وانسان دوستی هایش زنده می شود و به یاد می آورم بهترین لحظات را ابراهیم همیشه نماز را در مسجد و در اول وقت می خواند.

 او کنجکاو ، دقیق وکوشا بود . از کوچکترین لحظات برای کمک به هم نوعان و دوستانش فروگذار نبود همیشه لحظاتی از روز به پر کردن نوارهایش بوسیله تلاوت قرآن اختصاص داشت. در جبهه نیز به هم سنگرهایش قرآن می آموخت و در نامه هایش که هم اکنون در کنار دفتر خاطراتش است برادرم اسماعیل را به درس خواندن تشویق می نمود و در همه نامه هایش حال تمام فامیل را جویا می شد.

 از نامه هایش صدای محبت و ایثار شنیده می شد . هیچ وقت یادم نمی رود پس از اخذ دیپلم به بیرجند رفت ، برای  دوره آموزشی سربازی ، وقتی همسرم با یکی از دوستان قدیمی اشان صحبت کردند که ابراهیم به خط مقدم اعزام نشود و  قرار شد در همان بیرجند سربازی را ادامه دهد که با مخالفت شدید ابراهیم مواجه شدیم و می گفت چه چیز من از بسیجیان دیگر کمتر است که به خط مقدم نروم ، و بصورت داوطلبانه عازم جبهه شد.

در زمان شاه با این که سن زیادی نداشت ولی خوب یادم است که همیشه در مسجد الزهرا (سلام الله علیها) مطهری جنوبی و مسجد زینبیه (سلام الله علیها) با بچه های محل به فعالیت و مبارزه با حکومت طاغوت می پرداخت.                                                                                                                                                                         


قسمتی از پیام شهید

(مقدمه آخرین نامه شهید به خانواده)

(( ولا تحسبن الذین قتلو فی سبیل ا... امواتا بل احیا عند ربهم یرزقون))

بسم الله الرحمن الرحیم بدرستی که آنهایی که در راه خدا کشته می شوند مقام و ارزشی بزرگ در راه خدا دارند و برای رهایی از هر ظلم و ستمی احتیاج به قیام است. این جنگ(قیام) با همکاری مردم وبیداری مردم انجام می گیرد.

 جنگ در راه خدا را جهاد گویند ، قرآن زنده و جاوید را کسی می داند که در راه خدا به  شهادت برسد از زمان پیغمبر (ص) هزار و چهارصد سال پیش تا بحال جنگهائی برای بر پاداشتن اسلام شده است و چه افراد شایسته ای در این راه جان خود را دادند و باخون خود درخت اسلام رازنده نگه داشتنده اند.

 این جنگها ادامه داشت در زمان امام حسین (علیه السلام) نهضت عاشورا بوقوع پیوست ، این نهضت از اهمیت خاصی برخودار بوده است که دیگر جنگها آن خاصیت را نداشته اند و در هر آنی که هرچه زمان پیش می رود این نهضت زنده تر ، نمایان تر،  آشکارتر می شود و بر اهمیت آن افزوده تر می شود و تا عصر حاضر که انقلاب اسلامی ایران می باشد .                                                 


روابط عمومی کانون شهید روحی                                                                                                  

                   

ثبت نظر شما


 
 

مشاهده نظرات کاربران

معصومه چهارشنبه 30 اردیبهشت 1394 21:06 عصر
خدایا شهادت در رکاب امام زمان را نصیب مابفرما و در آخرت ما را در صف شهدا قرار بده انشالله
موافق(5) مخالف(0)

1-1 از 1نتیجه

loading

درحال بارگذاری ...