منوی اصلی

تبلیغات

ورود به سایت

 
 
مرا به خاطر بسپار
کلمه عبورم را فراموش کرده ام!
ثبت نام

عضویت در خبرنامهسه شنبه 1399/01/19-08:35 صبح

کانون فرهنگی هنری شهید روحی مشهد محلی ویژه برای دوستداران کتاب

گزارش عملکرد کانون شهید روحی در سال 98

مشاهده: 979

خبرگزاری شبستان مشهد علی شکوفه؛ از دوران کودکی تاکنون سالهاست می‌گذرد و شاید گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی باعث شد که کم‌کم راه و روش هدیه دادن هم دستخوش تغییر شود، حالا دیگر علاوه بر فرزندان، پدر و مادرها هم به سمت وسایل الکترونیکی گرایش پیدا کرده‌اند و به جای کتاب، تبلت و انواع گوشی‌های هوشمند را به فرزندان خود هدیه می‌دهند.

پیشرفت تکنولوژی و گسترش همین وسایل‌جمعی باعث شد که تیم ورزشی بچه‌های محله مطهری مشهد که اعضای آن حدود بیست ‌نفری هستند بعد از دوسال فعالیت ورزشی، از سال۸۲ فکر تاسیس کانونی فرهنگی با محوریت کتاب و مطالعه را در سر بپرورانند، این موضوع تحقق یافت و به مدیریت علی‌اکبر روحی، «کانون فرهنگی هنری شهیدروحی» هم‌ نام با پسر عموی شهید علی‌اکبر آغاز به‌ کار کرد و محوریت اصلی و اولیه فعالیت آن هم ترویج بیانات رهبری با توجه به نام‌گذاری عنوان هر سال و نیز ترویج فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی قرار گرفت.

 «علی‌اکبر روحی‌ گل‌خطمی» همان مدیر چند سال قبل است که ایده راه‌اندازی کانون فرهنگی به نام پسرعموی شهیدش را در میان بچه‌های ورزشی محله مطرح کرد و با همت همان نوجوانان شانزده سال قبل، الان افتخار خدمت و کار و فعالیت فرهنگی حوزه کتاب را(حدود ۱۲سال) در پرونده فعالیت‌های فرهنگی خود به ثبت رسانده است.

 مدیرکانون فرهنگی هنری شهید روحی از فعالیت‌های اولین تشکل تخصصی ترویج و ارتقای فرهنگ مطالعه استان به نام «کانون فرهنگی شهیدروحی» می‌گوید: از دوازده‌سالگی با تشکیل کانون، محوریت اصلی کارها را در حوزه کتاب قرار دادیم و دو سال بعدِ آن ‌هم با تشکیل هیئت مذهبی سیدالشهدا(ع)، برنامه‌های هیئت و کانون را با هم مدیریت می‌کردم.

 وی با اشاره به اینکه اولین مسابقه کتاب‌خوانی را در سال۸۶ با مضمون داستان‌هایی از زندگی حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) ویژه عموم برگزار کردیم که با استقبال بی‌نظیری همراه شد، افزود:در اولین مسابقه موفق شدیم بیش از ۴۰مسابقه کتاب‌خوانی بزرگ و گسترده کشوری، استانی و شهری در دل همین کانون کوچک برگزار کنیم و همین موضوع باعث شد که به کانون ما عنوان «اولین تشکل تخصصی ترویج و ارتقای فرهنگ مطالعه استان» یا «کانون تخصصی مطالعه» را نسبت دهند.

 مدیر کانون فرهنگی هنری شهید روحی گفت: بیانات رهبری و مطالعه، دو اصل اساسی در راه‌اندازی کانون بود؛ به همین دلیل هم‌زمان با ترویج فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی، به تولید و انتشار کتاب هم گرایش پیدا کردیم و این کار را هم با بیانات و سفارش‌های رهبری منطبق با نام‌گذاری هر سال از سوی ایشان، در اولویت قرار دادیم.

 روحی با اشاره به اینکه کانون ما نخستین مرکزی است که توانسته است در برگزاری مسابقات کتاب‌خوانی، با شورای نگهبان هم ارتباط بگیرد، می‌گوید: به طور میانگین شاید در هر سال ۴ تا ۵مسابقه بزرگ کتاب‌خوانی، با اهدای کتاب رایگان به شرکت‌کنندگان برگزار می‌کنیم.

 وی به تولید و نشر کتاب‌هایی مانند «سبک زندگی» شامل تاکیدهای رهبری در زمینه نحوه زندگی و «زندگی به سبک روح ‌الله» نزدیک به ۵۰۰ هزار نسخه با محوریت مسیر زندگی و آداب درست زیستن از دیدگاه امام‌خمینی(ره) اشاره و تاکید می‌کند: ما معتقدیم ترویج فرهنگ غدیر زیرساخت تمام فعالیت‌های فرهنگی است؛ به همین دلیل مسابقه بزرگ کتاب‌خوانی خطبه غدیر با هدف آشنایی بیشتر جوانان و عموم مردم با خطبه ماندگار غدیر در ایام دهه ولایت و ایام شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مشهد در خراسان رضوی برگزار شد.

مدیر کانون فرهنگی‌وهنری شهیدروحی بیان می‌کند: برگزاری همایش «انقلاب سوم»، مسابقه بزرگ کتاب‌خوانی «همیار ایمنی» با هدف ترویج و توسعه فرهنگ ایمنی در جامعه، در مشهد مقدس و نیز مسابقه بزرگ کتاب‌خوانی «ستاره جوان» با هدف پرداختن به موضوع هویت جوانان و ترویج و تبیین بیانات حضرت امام‌خمینی(ره) و مقام معظم رهبری در حوزه جوانان، به‌منظور ترویج و ارتقای فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی، از دیگر مسابقات کانون در حوزه کتاب در سال‌های گذشته بود.

 وی ادامه داد: مسابقه ملی کتابخوانی مهمان امام با مشارکت انتشارات آستان قدس رضوی در سال ۱۳۹۶ با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی و سیره حضرت رضا علیه السلام و حضرت معصومه (س) در دو بخش تستی و محتوایی برگزار شد، بخش های مختلف این مسابقه شامل : بخش نقاشی از کتاب (ویژه گروه سنی کودک)، بخش خوانش بخشهایی از کتاب (ویژه گروه سنی نوجوان)، بخش داستان‌نویسی از کتاب(ویژه گروه سنی جوان) و بخش عکس با کتاب (ویژه گروه سنی عموم) بخش های مختلف قسمت محتوایی مسابقه بوده است.

 روحی گفت:منابع مسابقه شامل کتاب «یک ُقمقُمه دریا» (۱۰۰ قصه و نکته از زندگی امام رضا(ع)) نوشته «محمدهادی زاهدی» و «بر مدار آفتاب» اثر «محمدحسین پورامینی» «نگاهی به زندگی حضرت معصومه(س)» به قلم «غلامرضا حیدری ابهری»، «آفتاب خراسان» نوشته «مرتضی دانشمند»، «مثل امام رضا(ع) باش» اثر «حسین میرزایی»، «میهمان امام رضا(ع)» به قلم «مرتضی دانشمند»، «اعترافات غلامان» نوشته «حمیدرضا شاه‌آبادی» و «زندگی به سبک دخترانه» اثر «امیرحسین بانکی‌پور و فاطمه مالکی» بودند.

 مدیر کانون فرهنگی هنری شهید روحی اظهارداشت:مجموعه هدایای این مسابقه شامل هشت هزینه سفر به کربلای معلی هر یک به ارزش ۱۵ میلیون ریال، سه کمک خرید جهیزیه ایرانی هریک به ارزش ۱۰۰ میلیون ریال، ۸۸ کمک هزینه سفر به مشهد مقدس هر یک به ارزش چهار میلیون ریال، هشت قالیچه متبرک حرم مطهر رضوی هر یک به ارزش ۳۰ میلیون ریال، هشت نفر حضور در آیین غبارروبی روضه منوره رضوی، ۸۸ کارت مهمانسرای حضرت و ۶۰۵ بسته فرهنگی بود. که به برگزریدگان اهدا گردید.

 وی با اشاره به اینکه برگزیدگان مسابقه کشوری کتابخوانی «مهمان امام(علیه السلام)» که با محوریت امام رضا (علیه السلام) همزمان با ایام دهه کرامت شروع شد و در دهه آخر ماه صفر به پایان رسیده بود، مشخص شدند، گفت: در این مسابقه بزرگ کتابخوانی بیش از ۳۰۰ هزار نفر شرکت کردند، افزود:  ۸۰۸  برگزیده این مسابقه در بخش‌ها و قالب‌های مختلف مشخص گردیدند. و این نکته قابل ذکر است کتابخانه های عمومی و دبیرخانه‌های کانون‌های مساجد، دبیرخانه‌های استانی این مسابقه در کشور بودند.

 روحی ادامه داد:مجموعه کانون به مدت ۳ سال (۹۶-۹۷-۹۸) مسئولیت طراحی برنامه ها و برگزاری طرح اوقات فراغت کل فرزندان کارکنان آستان قدس را به سفارش موسسه جوانان آستان قدس رضوی را داشته است و همچنین در سال ۹۸ مسئولیت طراحی و برگزاری طرح اوقات فراغت مدارس امام رضا علیه السلام را نیز در کارنامه خود دارد.

 

 مدیر کانون فرهنگی هنری شهید روحی با اشاره به اینکه مسئولان کشوری باید از کانون‌هایی که در سطح ملی کار می‌کنند، حمایت بیشتری کنند، تاکید می‌کند: تقریبا در برگزاری مسابقات کتابخوانی مشارکت ۵ الی ۶ اداره نهاد فرهنگی رو جذب می کردیم.

 وی به راه‌اندازی سایت کانون در سال۹۳ اشاره می‌کند و اینکه با گسترش تکنولوژی، راه‌اندازی مرکزی مجازی برای کانون، امری لازم بود و بر این اساس، سایت کانون راه‌اندازی شد و پورتال مرکز مجازی مسابقات کتابخوانی m-ketab.ir برای شرکت در مسابقات کتاب‌خوانی، دریافت نسخه دیجیتال کتاب‌ها و ارتباط فعالان حوزه کتاب با یکدیگر در سراسر کشور را مهیا ساخته است این سامانه مرجع تخصصی برگزاری مسابقات کتابخوانی با روش های مختلف در سطح کشور می باشد و آمادگی لازم برگزاری مسابقات فرهنگی را دارد.

 روحی ادامه داد:در رویداد ملی فهما ما در ۳ حوزه مستند زندگی روایتی از زندگی شهید ابراهیم روحی، گروه سرود نجم الهدی و سامانه مرکز مجازی مسابقات کتابخوانی حضور داشتیم که در این بخش مسابقات کتابخوانی حائز کسب رتبه کانون شایسته تقدیر شدیم.

مدیر کانون فرهنگی هنری شهید روحی به سایر فعالیت‌های تخصصی حوزه کتاب توسط کانون اشاره و کرد و گفت: تاکنون ۱۰ایستگاه مطالعه با همت شهرداری و شورای اجتماعی محلات ناحیه‌یک در مطب پزشکان سطح منطقه راه‌اندازی کرده‌ایم، کتاب‌های این ایستگاه‌ها بیشتر شامل محورهایی مانند سبک زندگی، تربیت فرزند، حل تعارضات خانوادگی و کنترل استرس است که درواقع با هدف پر کردن زمان انتظار مراجعان برای مطالعه، طراحی شده است همچنین مجموعه کانون مجری طرح پیک مهر بوده که بیش از ۳۰ ایستگاه مطالعه در سطح مطب ها و درمانگاههای استان به سفارش اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی راه اندازی نموده است.

 وی این نکته را هم یادآوری می‌کند که در ترویج فرهنگ مطالعه، روستاها و اهالی حاشیه شهر مشهد نیز از قلم نیفتاده‌اند و به همین منظور در طرح کتابخانه سیار در طول یک سال، تمام روستاهای سی‌کیلومتری اطراف مشهد از کتاب‌های کتابخانه سیار کانون‌ در مینی‌بوس بهره گرفته و استفاده برده‌اند.

 روحی اعضای افتخاری این کانون در مرکز مجازی مسابقات کتابخوانی را حدود ۲۵ تا ۳۰ هزار نفر برمی‌شمرد و بیان می‌کند: مستندی برای زندگی شهید روحی ساختیم و اکران عمومی آن را در سینما قدس مشهد برگزار نمودیم و کتابی هم در این زمینه در دست تدوین داریم که انشاءالله به مرحله انتشار خواهد رسید.

 مدیر کانون فرهنگی هنری شهید روحی به کسب رتبه اول ششمین جشنواره ملی مروجان کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد در آبان ۱۳۹۸، کسب تقدیر نامه در بیست هفتمین دوره کتاب جمهوری اسلامی از طرف مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی در آبان ۱۳۹۸، کسب عنوان مروج کتابخوانی برتر از طرف اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در آذر ۱۳۹۸ و کسب لوح تقدیر به عنوان مدیر کانون برتر در حوزه برگزاری مسابقات کتابخوانی از طرف رئیس ستاد کانون های مساجد کشور در افتتاحیه طرح ملی آسمانی ها در تیر ۱۳۹۶اشاره کرد.

۲۴ اسفند ۱۳۹۸

ثبت نظر شما


 
 
loading

درحال بارگذاری ...