منوی اصلی

تبلیغات

ورود به سایت

 
 
مرا به خاطر بسپار
کلمه عبورم را فراموش کرده ام!
ثبت نام

عضویت در خبرنامهدوشنبه 1395/04/21-17:34 عصر

مسابقه بزرگ کتابخوانی ضربه دوازدهم

بزرگداشت واقعه قیام مسجد گوهرشاد

مشاهده: 2171

به گزارش روابط عمومی کانون فرهنگی هنری شهید روحی ،با هدف آشنایی هر چه بیشتر اقشارجامعه با واقعه قیام مسجد گوهرشاد و مسئله کشف حجاب  "مسابقه بزرگ کتابخوانی ضربه دوازدهم" را با مشارکت معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد و دستگاه های فرهنگی استان  برگزار  می نماید.

آخرین مهلت ارسال پاسخنامه : 18 مرداد 95

جوائز:

20 کمک هزینه سفر به عتبات عالیات

20کمک هزینه خرید دوچرخه

81 من کارت شهروندی شهرداری مشهد

و صدهها هدیه ارزنده ی دیگر

نحوه شرکت در مسابقه کتابخوانی ضربه دوازدهم و دیگر مسابقات مرکز مجازی مسابقات کتابخوانی :

- در سامانه ثبت نام

- سپس وارد سامانه 

- سپس در مسابقه کتابخوانی شرکت نمایید.

قیام مسجد گوهرشادمشهد ، یکی از قیام‏های ‏خونین مردم مسلمان ایران به رهبری مراجع تقلید در قرن معاصر، که نقطه عطفی درتاریخ قیام‏های اسلامی در تاریخ صد ساله اخیر است، قیام مردم مسلمان در مسجد گوهرشاد، در کنار مرقد مطهر حضرت امام رضا علیه ‏السلام بر ضددیکتاتوری ‏رضاخان، و کشف حجاب او است.

هنگامی که رضاخان کشف حجاب اجباری را به اجرا گذاشت، علمای وقت از هر سوی ‏کشور، اعتراض شدید خود را اعلام داشتند، از جمله مراجع و علمای برجسته مشهد مقدس در آن وقت، مانند: آیة الله العظمی حاج آقا حسین قمی، آیة ‏الله حاج شیخ محمد آقازاده، آیة ‏الله ‏شیخ هاشم قزوینی، آیة الله سید عبدالله شیرازی، آیة‏ الله سید علی اکبر خویی، آیة ‏الله شیخ غلامحسین قزوینی، آیة ‏الله سیدعلی سیستانی و... در بیت آیة ‏الله ‏العظمی سیدیونس اردبیلی(ره) اجتماع کردند و اعتراض شدید خود را طی تلگرافی به ‏رضاخان ابلاغ نمودند، این تلگراف با امضای 31 نفر از علمای برجسته مشهد مزین ‏شده بود.

حضرت امام خمینی (ره)، منادی بزرگ مبارزه با استعمار و فرهنگ منحط آن، در گفتارخود به طور مکرر دیکتاتوری رضاخان و کشتار عمومی گوهرشاد را یادآوری کرده، ومردم مسلمان را به نهی از منکر و مبارزه و مقاومت در برابر استعمارگران و مزدوران روسیاه آن‏ها فرا می ‏خواند.

مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای(مدظله العالی) : هیچ‌‌‌کس نمی‌‌‌تواند بگوید که استبداد رضا خان از استبداد ناصر الدّین شاه کمتر است؛ بلکه بلاشک بیشتر از آن است. ناصرالدّین شاه در قضیه‌‌‌ی تنباکو وقتی‌‌‌ که حرکت مردم را دید، عقب نشست؛ اما رضا خان در سال ۱۳۱۴ هنگامی که حرکت مردم و علما را دید، حرکت مردم را سرکوب کرد و علما رادستگیر نمود و واقعه‌‌‌ی مسجد گوهرشاد را پیش‌‌‌آورد!1370/۱۲/4 

حضرت آیت الله علم الهدی :در تمام فعالیت‌های هنری و تحقیقی خود تلاش کنید که قصه گوهرشاد تحریف نشود، برخی تلاش کردند موضوع کلاه فرهنگی را محور قرار دهند اما دو قصه محور اصلی استش، نکته اول حجاب و محور دوم نیز دفاع از مرجعیت و روحانیت است.

کتاب ضربه دوازدهم عنوان اثری است كه به شرح وقایع و اتفاقات رخ داده‌شده در مسجد گوهرشاد پیرامون مسئله كشف حجاب پرداخته‌است. كشف حجابی كه رضاخان در سفر به تركیه و دیدار با آتاتورك به عنوان یكی از نشانه‌های پیشرفت جامعه می‌دانست. بازگو كردن دستگیری علمایی چون آیت الله قمی و سخنرانی‌های آتشین بهلول گنابادی پیرامون مسئله كشف حجاب ازجمله موضوعات عنوان شده در این كتاب می‌باشد."


ثبت نظر شما


 
 
loading

درحال بارگذاری ...